czwartek, 27 października 2016

Rzeka Rawa w Zawodziu – czyli czy można dokonać czegoś niemożliwego?

Mieszkańcy Zawodzia od wielu lat zwracali uwagę na problem z czystością rzeki Rawy oraz jej najbliższego otoczenia. Nadbrzeże rzeki było ponure, opuszczone, brudne i niebezpieczne. Po stworzeniu tzw. „Bulwarów Rawy” w latach dziewięćdziesiątych uregulowano i ogrodzono koryto rzeki a także wykonano wokół niej chodniki. Dzięki inwestycji miejsce to stało się bardziej przyjazne dla mieszkańców. Jednak po pewnym czasie inwestycja zaczęła niszczeć w związku z min. wyrastaniem korzeni drzew w chodniki czy dewastacjami ławek. Dodatkowym aspektem był fakt, że administratorem samego koryta rzeki jest Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach.

Zagadnienie czystości terenu zauważył i opisał Krzysztof Wojnowski dzielnicowym czasopiśmie „Nasza Dzielnica” (Rawa syf festiwal/K. Wojnowski.-Nasza Dzielnica, 04.2006). O tylko niektórych zaniedbanych terenach można poczytać na blogu tutaj i tutaj.

Mimo zwracania uwagi na zanieczyszczenie samego koryta rzeki jak również jej otoczenia problem do tej pory nie został rozwiązany. Jednak na początku roku grupa mieszkańców dzielnicy postanowiła ponownie zabrać głos w sprawie Rawy. W kwietniu 2016r. zrealizowano inicjatywę lokalną wspólnego sprzątania nadbrzeża rzeki, w którą prócz mieszkańców włączyły się inne instytucje oraz Radny Rady Miasta Katowice. Dzięki zaangażowaniu wielu osób udało się skłonić służby miejskie do działań tj. porządkowanie terenu, odmalowywanie słupków i latarń, zabezpieczanie studzienek kanalizacyjnych, łatanie ubytków w nawierzchni. Wielu mieszkańców również samodzielnie posprzątało nadbrzeże rzeki i zaangażowało się w promocję tych działań.


Główny cel akcji sprzątania „Razem dla Rawy” został osiągnięty, a prócz tego mieszkańcy dzielnicy Zawodzie bardziej dbają o tereny wokół rzeki. Mamy nadzieję, że niebawem "Bulwary Rawy" znów będą przyjazne  i bezpieczne dla mieszkańców Zawodzia.

Zdjęcie wyglądu koryta rzeki Rawy 

 Poniżej zdjęcia jedynego naturalnego w Zawodziu dopływu rzeki Potoku



poniedziałek, 24 października 2016

Bezpieczne schronienie dla kotów wolno żyjących w Zawodziu - ciąg dalszy

W poprzednim poście poruszony został problem braku schronienia dla wolno żyjących kotów w naszej dzielnicy. Post można przeczytać tutaj. 

Zwierzęta te na dzień dzisiejszy w wielu wypadkach nie mają swojego miejsca. W związku z zaistniałą sytuacją oraz chęcią pomocy kotom wolno żyjącym w Zawodziu w dniu 19 października 2016r. pani Agnieszka Drożyńska jako przedstawicielka aktywnych mieszkańców skupionych wokół tworzenia Rady Jednostki Pomocniczej uczestniczyła w spotkaniu Komisji ds. Infrastruktury i Środowiska w Urzędzie Miasta Katowice. Podczas spotkania komisji otrzymała zapewnienie, że jej prośba o zakup domków dla kotów, zostanie wzięta pod uwagę przy ustalaniu budżetu miasta na rok 2017. Wszystkich nas ucieszyła ta informacja, jednak głównym celem  jest zapewnienie ciepłego kąta dla części kotów z naszej dzielnicy już podczas zbliżającej się zimy. Ponieważ w związku z zmianami pogody staje się co raz zimniej, a koty wolno żyjące potrzebują schronienia planujemy rozpocząć zbiórkę pieniężną na zakup choć kilku domków już wkrótce.  Koszt zakupu takiego domku to kwota około 200-250 złotych.
Po spotkaniu komisją jesteśmy jednak pozytywnie nastawieni i liczymy także na wsparcie Radnych naszego Miasta w rozmowach z właścicielami terenów, na których bytują koty. W związku z potrzebą zgody właścicieli terenów będziemy się zwracać do nich z prośbą o wydanie pozwolenia na ustawienie domków oraz zapewnienie bezpieczeństwa karmicielom oraz kotom, które w tych budkach zamieszkają

Również w dniu 19 października br. pani Agnieszka otrzymała pismo od wiceprezydenta Miasta Katowice. W odpowiedzi pan Wiceprezydent min. podnosi że apel pana Prezydenta, zamieszczony na stronie internetowej Urzędu Miasta upraszający wszystkich mieszkańców Katowic o udostępnienie bezdomnym kotom schronienia na terenie piwnic, pakamer lub nie eksploatowanych pomieszczeń gospodarczych, przyczynia się do polepszenia warunków bytowania kotów wolno żyjących.
Odpowiadając na to pismo postawiła tezę, że apel ten działa wręcz przeciwnie i odstrasza od pomocy kotom tych mieszkańców, którzy jeszcze nie są zdeklarowanymi wrogami kotów.

Wiemy przecież, że osoba, która udostępnia jakiekolwiek pomieszczenie kotom tam gdzie nie ma zgody na udostępnianie otwartych okienek piwnicznych, narażona jest na szykany ze strony osób, którym przeszkadza obecność kotów. Może być również narażona na odpowiedzialność prawną. Dodać należy, że koty przebywające w tych pomieszczeniach są również źle traktowane przez nieprzychylną im część społeczeństwa.
Koty wolno żyjące nie są w stanie powstrzymać swoich naturalnych zachowań, w związku z czym często brudzą pomieszczenia piwniczne, min.  znaczą teren, uważany w ich mniemaniu za ich własny, silnym odorem moczu. Są to ich naturalne instynkty, których absolutnie nie mamy prawa potępiać.

O ile ludzie, karmiciele są w stanie obronić się przed agresją przeciwników kotów, o tyle koty, często bardzo dotkliwie cierpią z powodu nieprzychylności mieszkańców.

Pani Agnieszka jako członek i wolontariusz w Stowarzyszeniu Opieki nad Zwierzętami Nadzieja na Dom, niejednokrotnie była świadkiem efektów okrutnego traktowania tych pięknych zwierząt przez ludzi.

Wyprowadzenie kotów z piwnic do ich własnych domków, może być alternatywą dla miejsc gdzie zwierzęta te są niemile widziane. Te działanie pozwoli na odsunięcie miejsc karmienia i bytowania kotów od budynków mieszkalnych, a także pozwoli na polepszenie relacji wszystkich mieszkańców zarówno z karmicielami kotów jak i z samymi kotami. W tych warunkach koty nie będą już przeszkadzały, a staną się wręcz ozdobą naszych osiedli, a co najważniejsze i one poczują się spokojniejsze i bezpieczniejsze.

W dzielnicy Zawodzie potrzeba koegzystencji ludzi z kotami jest tym większa, że znajduje się ona blisko rzeki Rawy i cierpi na plagę szczurów oraz innych szkodników. Gryzonie podchodzą bardzo blisko osiedli mieszkalnych przenosząc zarazki i powodując inne zniszczenia. Dzięki obecności kotów wolno żyjących skala tego problemu znacznie się zmniejszy.




Działania pani Agnieszki to efekt współpracy Stowarzyszenia Nadzieja nad Dom, Fundacji Koty Katowic oraz Przystanku Schronisko.

poniedziałek, 10 października 2016

Bezpieczne schronienie dla kotów wolno żyjących w Zawodziu

Dziś przekażemy bardzo ważne informacje dotyczące zwierząt wolno żyjących w Zawodziu. Nasza koleżanka Agnieszka Drożyńska, wolontariuszką Stowarzyszenia Nadzieja na Dom dba o wolno żyjące koty w Naszej dzielnicy. O potrzebie pomocy kotom pisaliśmy już tutaj. Jednak to nie koniec starań tej aktywnej mieszkanki Zawodzia, która pod koniec września wysłała do  władz miasta Katowice pismo z prośbą o postawienie domków dla kotów wolno żyjących na terenie Zawodzia oraz o przeznaczenie środków na pokarm na zimę dla tych stworzeń.



Miesiące zimowe i zimne jesienne noce, to bardzo ciężki czas dla  kotów, szczególnie kociąt urodzonych w jesiennych miotach. Dlatego tak ważne jest zapewnienie im schronienia przed zimnem, wilgocią i innymi czynnikami atmosferycznymi. Prócz umożliwienia tym zwierzętom przebywania w przydomowych piwnicach można zapewnić im "dach nad głową" poprzez montaż budek.
Znalezione obrazy dla zapytania domki dla kotów drewniane
Warto wspomnieć, że obecnie koty wolno żyjące chronione są przez prawo i zgodnie z Ustawą z dnia 21 sierpnia 1997 r. o Ochronie zwierząt, rozdział 6 - Zwierzęta wolno żyjące (dzikie) /Art. 21.który mówi, że :
”Zwierzęta wolno żyjące stanowią dobro ogólnonarodowe i powinny mieć zapewnione warunki rozwoju i swobodnego bytu”.
Jako mieszkańcy powinniśmy zapewniać im dostęp do ciepłych piwnic oraz dokarmiać te piękne i przydatne stworzenia. 

W dniu 19.10.2016r. zbiera się komisja ds. Infrastruktury i Środowiska Rady Miasta Katowice,, podczas której dowiemy się o planach dotyczących środków na dokarmianie jak i zapewnienie swobodnego bytu tym stworzeniom na nadchodzącą jesień i zimę.


Apel z lat ubiegłych Prezydenta naszego miasta jest nadal aktualny:
„W związku ze zbliżającym się okresem zimowym proszę wszystkich mieszkańców Katowic, zarządców budynków, administratorów oraz gospodarzy domów o udzielenie pomocy wolno żyjącym kotom zapewniającym mieszkańcom naturalną ochronę przed gryzoniami.

Zwracam się do Państwa z prośbą o udostępnienie bezdomnym kotom schronienia na terenie naszego miasta (piwnic, pakamer, nieeksploatowanych pomieszczeń gospodarczych). Wystarczy jedno otwarte okno, pojemnik z wodą i pokarmem, a pomożemy tym stworzeniom przetrwać najcięższą dla nich porę roku.„

Co roku organizowana jest także akcja dokarmiania kotów wolnożyjących ,jednak ostatnia taka informacja na stronie urzędu miasta Katowice pochodzi jeszcze z roku 2014

Znalezione obrazy dla zapytania domki dla kotów drewniane

Po zebraniu komisji Agnieszka podzieli się z Państwem wynikami tego spotkania i oczywiście nadal zapraszamy do kontaktu wszystkie osoby zaangażowane w już teraz w pomoc tym wspaniałym i wyjątkowym zwierzętom.
Jeżeli jesteście zainteresowani losem kotów wolno żyjących w Zawodziu 
zapraszamy do kontaktu inicjatywazawodzie@gmail.com.

piątek, 7 października 2016

Bezpieczne i zadbane place zabaw w Naszej dzielnicy - cd.

Kilka miesięcy temu poruszyliśmy problem bardzo zaniedbanego i zniszczonego placu zabaw w rejonie ulic Hałubki, Piaskowej i Waleriana. W dniu 4 lipca jako grupa mieszkańców dzielnicy Katowice-Zawodzie wystosowaliśmy pismo, w którym apelowaliśmy do właściciela terenu o remont.  Mimo zapewnień właściciela terenu, który przekazał pismo do administratora placu zabaw nie otrzymaliśmy odpowiedzi, a jego stan nadal się pogarsza. O sprawie informowaliśmy tutaj, zamieszczając ponadto fotografie. W dniu 12 września Radny Rady Miasta Maciej Biskupski złożył interpelację w tej sprawie (link do interpelacji)

Czekamy na reakcję zainteresowanych instytucji.





niedziela, 2 października 2016

Budżet obywatelski w Zawodziu - projekty do realizacji w roku 2017

Tydzień temu zakończyło się głosowanie na projekty do Budżetu Obywatelskiego 2017. W Naszej dzielnicy frekwencja wyniosła 9,08% co jest o kilka procent wynikiem lepszym niż w latach poprzednich (2015 - 6,8%, 2016 - 6,51%). Bardzo się cieszymy, że zwyciężyły również projekty członkiń Grupy opisane tutaj i tutaj. Lista zwycięskich projektów poniżej, niemniej gratulujemy wszystkim twórcom inicjatyw w ramach BO chęci i poświęconego na to czasu. 


Masz pomysł na zmiany w Naszej dzielnicy?
 Skontaktuj się z Nami inicjatywazawodzie@gmail.com